Statisztika kerékpáros közlekedés @ 2015. szeptember 4.
Statisztika: közúti balesetek, 2013

Nagy nehezen megküzdöttek a KSH emberei a 2013-as közúti balesetek adataival, és végre publikusak ezek is.

Izgatottan vártam, mert az előzetes számok még azt jósolták, hogy 2013-ban – sok-sok év után először – kevesebb balesetet okoztak bringával, mint amit elszenvedtek, de a végleges számok nem így alakultak.

Ettől függetlenül, noha 2012-höz képest nőtt a kerékpárral okozott balesetek száma, az okozói részarány csökkent, akárcsak a halálos balesetek tekintetében.

Tovább »
Érdekesség, Infrastruktúra, Közlekedés, Közlekedésbiztonság, KRESZ, Statisztika kerékpáros közlekedés @ 2014. február 18.
Diplomamunka: Kerékpáros közlekedésbiztonság, baleseti kockázatok, infrastruktúra, gócpontok – IV. rész – A balesetek okai…

Csúnyán megcsúszva, de nézzük a Felföldi Péter diplomamunkájából leszűrhető tanulságok 4., befejező cikkét, melynek témáját a balesetek okai adják.

Vajon mennyire balesetveszélyes a pirosozás? Kétségtelen, hogy – egyébként járműfüggetlenül – sokan pirosoznak, de vajon tényleg az a jellemző, hogy a “halálba száguldanak”, mint ahogyan arról az “élménybeszámolók” szoktak szólni? Vajon tényleg 30-40-el, életveszélyesen száguldoznak a bringások a járdákon, míg az úttesten olyan lassúak, hogy “muszáj” őket lecentizve népnevelni és a járdára terelni? Biztos, hogy unatkozás miatt, a forgalom feltartása céljából teker valaki a parkoló autók mellett a sáv közepén?

Tovább »
Érdekesség, Közlekedésbiztonság, KRESZ kerékpáros közlekedés @ 2013. augusztus 7.
Az ittas kerékpározás mértékei és büntetési tételei!

A 2012. augusztus 24-i KRESZ módosítás óta nincs zéró tolerancia a kerékpáros közlekedést illetően, de ezidáig nem nagyon voltunk képben, hogy hogyan is büntetnek a rendőrök

Tovább »
Érdekesség, Közlekedés, Közlekedésbiztonság, Statisztika kerékpáros közlekedés @ 2013. június 11.
Diplomamunka: Kerékpáros közlekedésbiztonság, baleseti kockázatok, infrastruktúra, gócpontok – I. rész

A kissé elhúzódott szervetuning után nézzünk egy érdekes témát…

Felföldi Péter diplomamunkája több hónapnyi kutatómunka eredménye. A budapesti, kerékpáros érintettségű, 2011-ben és 2012-ben bekövetkezett közúti balesetek vizsgálata meglepő és kevésbé meglepő eredményeket is hozott.

Mondanom sem kell, hogy tévhitek cáfolásra kerültek, míg a világ minden táján lezajló jelenség, mely a kerékpárral közlekedők forgalmának növekedésével jár, és amelyet egyszerűen csak Safety in numbers-nek hívunk, nálunk is működik. Természetesen ezen nem kell meglepődni…

Tovább »
Érdekesség, Statisztika kerékpáros közlekedés @ 2012. augusztus 30.
Statisztika: az ittas kerékpározás ön- és közveszélyes?!

Vegyes érzések kavarognak bennem az ittas kerékpározással kapcsolatban a KRESZ módosítás óta…

“Általános a pánik”, és bár természetes az aggály az emberekben, hiszen mégiscsak egyfajta ittas vezetésről beszélünk, én azért kétlem, hogy már megint kerékpáros hullákat kellene vizionálni. Persze ez, mint korábban is írtam a buszsávok megnyitásakor, egy “nélkülözhetetlen” dolog. Állandóan, minden egyes módosításkor vagy tervezetkor kihal az emberiség kerékpárral akár csak alkalmanként is közlekedő hányada. Nem is értem, hogy nem halt még ki az emberiség :)

Nagy valószínűséggel ezúttal sem lesz másképp, csak megint lesz egy réteg, amelyik szabályosabban közlekedhet majd. Itt és most ismét emeljük ki, hogy nem a seggrészegen kerékpározás lett legális, ittas kerékpározás pedig mindig is volt, van és lesz is.

Sajnos a baleseti statisztikákban nincsenek adatok arról, hogy az okozó az egyben áldozat-e (pl. részeg kerékpáros halálra “gázoltatta” magát éjjel, kivilágítatlanul) vagy csak okozó (pl. autópályán okozott balesetet szinte karcolásokkal megúszva több ember halálát okozza).

Ettől függetlenül, vagy inkább ennek ellenére roppant érdekes számokat mutatnak a KSH adatai az ittasan okozott személyi sérüléssel járó balesetek esetében (is)…

Tovább »
Hozzászólások